Rodowity góral i filozof

O tym jaki był ksiądz Józef Tischner można powiedzieć naprawdę dużo. Był to wspaniały człowiek, który przyszedł na świat 12 marcia 1931 roku w Starym Sączu. Zamieszkał z rodzicami – nauczycielami w Łopusznej zaraz przy szkole. Jego ojciec objął kierownictwo nad daną placówką. Mały Józek chodził potem do szkoły i poznawał świat oraz cieszył się tym, że może mieszkać w tak pięknym i fantastycznym miejscu. Starszy brat Mariana – profesora weterynarii oraz Kazimierza Tischnera – zootechnika, nigdy nie zapomniał o tym skąd pochodzi. Jego dzieciństwo przypadło na okres II wojny światowej. Czy w czasie, kiedy trwała wojna o wolność naszego kraju, przyszły ksiądz wiedział, że jego powołanie to służba Bogu? Nie wiadomo. Zresztą młody Tischner obiecał swojemu ojcu, że będzie studiował prawo. I tak faktycznie było. Józef studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po roku uznał jednak, że prawo to nie jest to co mu odpowiada. Przeniósł się na wydział teologiczny na tej samej uczelni, gdzie w latach 1950-1955 zgłębiał wszystkie nauki. Jako młody wikariusz, a potem już pełnoetatowy ksiądz dał się poznać jako człowiek, który dąży do wolności. Chce dobrze dla ludzi. Wiele razy rozprawiał o filozofii, która stała się jego ukochanym tematem – nie tylko w kontekście wiary, ale również innych dziedzin życia społecznego. Przez całe swoje życie napisał wiele fantastycznych książek, gdzie zawarł prawdy ponadczasowe, uniwersalne.

“Alfabet duszy i ciała”

Prawdziwy człowiek gór, jak zwykł mawiać o sobie Tischner, przedstawia nam wiele różnych pojęć. Tak, znamy je doskonale. Jednak autor chciał pokazać nam je na nowo. Nie trzeba się obawiać tutaj filozoficznych rozważań, których nikt nie zrozumie. Czytelnik ma szanse na nowo odkryć czym tak naprawdę jest miłość, dialog pomiędzy dwojgiem ludzi. Jak rozumiana jest przez Tischnera wolność człowieka lub jego życie? Treść książki może wszystkich bardzo mocno zaskoczyć.

“Mądrość człowieka gór”

Tym razem autor zwraca uwagę czytelnika na to, jak mocno człowiek od zawsze związany był z naturą. Jak jesteśmy od niej uzależnieni. Tak, może do końca w życiu codziennym na takie rzeczy nie zwracamy uwagi. Zresztą nie ma się czemu dziwić. W końcu żyjemy w ogromnym biegu. Jednak warto czasem zatrzymać się i skłonić do pewnych refleksji, aby to co dobrze nam znane móc jeszcze raz pojąć. Mówi się, że jest to jedna z najlepszych polskich książek, jakie do tej pory ukazały się na przestrzeni wielu lat. Dlaczego? Tego dowiemy się ze środka książki.

Ludzie zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com